Leden 2010

Kam se poděla romantika?

5. ledna 2010 v 19:50 | www.prokrasnetelo.cz |  Životní situace

Gentleman, Casanova, romantik… Kapesníček v klopě, pugét za zády, úžasný vzhled a galantní chování. Kde je všem těmto lamačům srdcí konec? Nejsou k potkání, nejsou k vidění, jen se o nich často mluví. Snad už ani nejsou skuteční...
Existují jen v ženské fantazii. Staly se z nich pohádkové bytosti? Nebo přece jen jsou někde schovaní a do popředí posílají své téměř přesné kopie? Škoda jen, že klonování není ještě dokonalé a vždycky se vloudí nějaká ta chybička.

Romantik č. 1 aneb "cíťa"

Kopie romantika číslo jedna je muž, který milými slovy a chválou nešetří. Právě proto vám přijde tak sladký a romantický. Pochválí vám šaty, účes, jídlo i vánoční výzdobu v oknech. Ale vy mu lichotky musíte oplácet. Pravdou totiž je, že by ocenil, kdybyste ho vzala do náruče a pohladila ho po vláskách. Jakmile to už už vypadá, že se mu od vás dostává méně lásky, než on vám dává, je zle. Schoulí se do kouta, a dokud ho neutěšíte, nepřestane brečet. Jenže! Chcete mu tedy i vy udělat radost a něčím ho mile překvapit, protože to on vlastně vyžaduje? Pozor na velká gesta a přílišnou romantičnost. I to je totiž důvodem k dalšímu proudy slz. Přecitlivělý nerovná se romantický! Ale to už asi každá z nás moc dobře ví.

Vyhrajte nad chřipkou

5. ledna 2010 v 19:45 | www.prokrasnetelo.cz |  Životní situace
Chřipka představuje každoroční hrozbu v období jarních a podzimních měsíců. Může se vyskytovat sporadicky, nebo jako epidemie, a v tomto případě způsobuje velké absence u dětí ve škole, ale také oslabuje dospělé jedince, kteří se poté ocitají v pracovní neschopnosti.
Chřipka neboli influenza je onemocnění virového původu, které se šíří kapénkovou infekcí a velmi často jej doprovází silný zánět dýchacích cest. Je nám známa už od prastarých časů a u nás se slovo chřipka odvozuje od slovesa chřípěti. Chřipka nás ohrožuje nejčastěji během chladnějších měsíců, kdy jsou ideální podmínky pro její šíření, například nedostatek vitamínů nebo vlhké a znečištěné prostředí, což způsobuje oslabení organismu.

Typy chřipky

Chřipkové viry jsou 3 druhy, které se označují pomocí písmen abecedy:
  • A - tento typ chřipkového viru je nejčastějším původcem podzimních a jarních epidemií a je nakažlivý jak pro člověka, tak i pro zvířata.
  • B - virem typu B může být ohrožen jenom člověk a nezpůsobuje tolik komplikací během onemocnění jako typ A a C.
  • C - nezpůsobuje epidemie a vyvolává jen mírnější onemocnění, ale může ohrozit nejen lidi, ale i zvířata stejně jako typ A. Nejčastěji ohrožuje děti.

Jaké Chyby děláme při stravování?

5. ledna 2010 v 19:43 | www.prokrasnetelo.cz |  Životní situace

Ráno vylétneme z postele, ve spěchu zhltneme jogurt, zalijeme ho šálkem kávy a sedneme do auta nebo běžíme na autobus. O polední pauze si koupíme tučnou dobrotu z fast foodu a rychlými kroky zpátky do zaměstnání, kde nás čekají stresové situace a žádný odpočinek...
Po práci nakoupíme nejnutnější potraviny a vyrazíme za rodinou. Není to i váš případ? Pokud ano, pak zbystřete. Tímto nezodpovědným chováním vůči svému organizmu si můžete brzy přivodit nepříjemné trávicí potíže!

Akutní zánět žaludku a střev

Těžký žaludek, píchaní a tlak v břiše, nadýmání nebo třeba nevolnost. Tak přesně to jsou nejčastější a zároveň nejmírnější příznaky trávicích problémů, které nás po konzumaci nezdravého jídla do pár hodin spolehlivě opustí. Pokud vše doprovází zvracení a průjem, pak už se nejedná pouze o lehkou komplikaci, ale s největší pravděpodobností o akutní zánět žaludku a střev. Zvýšená teplota navíc napovídá, že vzniklé potíže mohou pocházet z kontaminovaných a nedostatečně tepelně upravených potravin typu majonéza nebo žloutkové krémy. Právě ty totiž mohou obsahovat bakterie, například známé salmonely i méně známé shigelly apod.
Žaludečních komplikací se lze nejlépe zbavit klidem, krátkodobou "hladovkou" a dostatečným příjmem tekutin. Trávicímu ústrojí nejvíce pomohou chlazené neslazené minerálky nebo bylinkové čaje. Pokud se již neprojevují příznaky jako zvracení, můžete kručení v bříšku "zahnat" netučným jídlem, například starším suchým pečivem, neomaštěnými bramborami či rýží. Jestliže se ani po dvou dnech váš zdravotní stav nezlepší, co nejrychleji vyhledejte lékaře.

Nenechte se manipulovat televizními seriály!

5. ledna 2010 v 19:31 | www.prokrasnetelo.cz

Nenechte se manipulovat televizními seriály!

Sledujete pravidelně nějaký seriál? Uvědomujete si, že můžete být nevědomky manipulované a negativně ovlivňované? Zkuste se podívat na sledování podobných pořadů jinýma očima!
Způsobů, jimiž televizní stanice jakožto podnikatelské subjekty s cílem vydělat co nejvíc peněz ovlivňují a manipulují svými potencionálními zákazníky, je vícero. S rozmachem vlastních televizních seriálů, které vyrábějí a produkují samotné televizní stanice, přichází do prostřední mediálního trhu i další zajímavý, účinný a na první pohled ne příliš evidentní manipulační prostředek. Přijít na jeho podstatu si ale žádá analyzovat podstatu samotných seriálů tohoto ražení.

Seriály jsou lidem blízké

Bavíme se tu zejména o nekonečných telenovelách, které jsou obyčejně vysílány denně (každý všední den) ve stejný čas, a to po dobu třeba několika desítek let. V současném českém mediálním prostoru je to například (a především) Ulice na soukromé televizní stanici Nova. Co mají tyto seriály společného? Mají být jakýmsi obrazem reality obyčejných lidí, odrazem, zrcadlem lidí, které na ně koukají. A proto jsou pro cílovou skupinu lákavé: jsou jim blízké, mohou se na ně každý den těšit, nejsou náročné a baví je. Z uměleckého hlediska se nedá mluvit o umění, je to jen produkt, jenž krmí masu zábavou, kterou žádá. Postrádá vyšší umělecké hodnoty a je vyráběný takřka na koleně.
Z vlastní zkušenosti mohu tento fenomén podrobit empirické analýze, neboť jen v naší rodině (matka a otec kolem padesáti let, jeden syn dvacet, druhý syn já + širší příbuzenstvo) sledují Ulici všichni (kromě mě). Určitě se i mezi našimi čtenářkami najdou takové, jež na seriál pravidelně koukají. Následující rozbor pořadu tedy slouží i k vašemu popřemýšlení o něm z trochu jiného úhlu pohledu.